Przejdź do treści

Pomniki przyrody w oddziale 81 oznakowane!

20 maja 2021 roku nastąpił ostatni etap, długiej procedury ustanowienia pomników przyrody w oddziale 81 leśnictwo Berówka, Nadleśnictwo Nowa Dęba.

Na 22 drzewach, głownie dębach oraz bukach i lipach przymocowano tabliczki z białym orłem w koronie na zielonym tle. Wniosek o pomniki przyrody został przesłany do Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba jesienią 2019 r., oraz do wiadomości do Nadleśnictwa Nowa Dęba, jako zarządcy terenu.

Pierwotnie zgłoszonych zostało 87 drzew, następnie dwukrotnie komisja składająca się z przedstawicieli Wolnych Rzek, Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba, dokonała lustracji w ternie i oceny stanu rzeczy. Ostatecznie komisja zatwierdziła 22 drzew na pomniki przyrody, a kolejne kilkadziesiąt uznano jako drzewa ekologiczne, które to wg zapewnień Nadleśnictwa, również pozostaną do naturalnego rozkładu.

Oddział 81 w leśnictwie Berówka, usytuowany jest bezpośrednio przy tzw. starym stawie. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, chętnie odwiedzane przez mieszkańców gminy i turystów. Ten niezwykły fragment lasu, o naturalnym charakterze wiernie oddaje i reprezentuje dawną Puszczę Sandomierską. Oddział ten, wpisany jest również w granice projektowanego rezerwatu „Stawy”. W latach 90-tych została opracowana dokumentacja, która opisuje wielkie walory przyrodnicze tego obszaru, gdzie zachowały się ostatnie w okolicy fragmenty grądów, na tyle cennych, że powinny być objęte ochroną w formie rezerwatu.

Wszystkie pomniki przyrody powołane z naszej inicjatywy możecie znaleźć na tej mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *