Przejdź do treści

22 drzewa objęte ochroną jako pomniki przyrody!

W listopadzie 2019 r. złożyliśmy wniosek o uznanie 87 drzew za pomniki przyrody. Oddział 81 w Nadleśnictwie Nowa Dęba to jeden z najstarszych fragmentów lasu w Puszczy Sandomierskiej. W tym grądowym starodrzewiu stwierdziliśmy występowanie m.in. zgniotka szkarłatnego – reliktowego chrząszcza charakterystycznego dla lasów pierwotnych, krytycznie zagrożonego wyginięciem na terenie Unii Europejskiej.

Podczas dwóch komisji terenowych udało się porozumieć z przedstawicielami nadleśnictwa, którzy mimo wcześniejszych zapewnień o tym, że ten las trzeba „uproduktywnić”, zdecydowali się wyznaczyć kilka stref „ekologicznych” oznaczonych literą „E” w których las nie będzie wycinany (strefy te obejmują większość zgłaszanych przez nas do objęcia ochroną pomnikową drzew) oraz zgodzili się na objęcie prawną ochroną 22 drzew. Radni gminy Nowa Dęba przegłosowali uchwałę powołującą pomniki przyrody 28 grudnia 2020 r., a do nas informacja ta dotarła wczoraj, po ponad 2 miesiącach.

Nowe pomniki możecie zobaczyć na mapie (w terenie jeszcze nie mają tabliczek), w okolicy Starego Stawu na Budzie Stalowskiej, w obrębie projektowanego rezerwatu „Stawy” (nasze wysunięte najdalej na południowy wschód pomniki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *