Przejdź do treści

Niedoszły rezerwat – dokumentacja z 1990 roku

Zeskanowaliśmy pełną dokumentację przyrodniczą projektowanego rezerwatu Stawy Budy Stalowskiej. Dokumentacja ta została opracowana przez prof. dr hab. Floriana Święsa w 1990 roku. Wcześniej nie była dostępna w internecie, a jedynie w archiwach prywatnych (i pewnie różnych instytucji). Dlatego też z ogromną przyjemnością dodajemy plik w formacie .pdf do naszej cyfrowej biblioteki.

Niestety to co zostało na potrzeby projektowanego rezerwatu zinwentaryzowane i opisane, w dużej mierze już nie istnieje. Mowa przede wszystkim o starych, naturalnych lasach w okolicy stawów. Trwające w ostatnich latach wycinki nie oszczędziły tych niezwykle cennych przyrodniczo skrawków Puszczy Sandomierskiej. Stosunkowo najmniejszej zmianie uległ główny przedmiot ochrony rezerwatu – ptaki wodno-błotne.

Mimo, że dokumentacja ta to w dużej mierze tylko zapis o wartości historycznej, zapraszamy do lektury. Oczywiście link do pdfa znajduje się także w zakładce „Biblioteka”. Postaramy się również dodać ten skan do Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

Dokumentacja projektowanego rezerwatu Stawy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *