Przejdź do treści

O nas

Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki powstało jesienią 2018 roku. Wcześniej działaliśmy jako nieformalna grupa przyrodników. 

Naszą misją jest skuteczna ochrona przyrody. Uważamy, iż w dzisiejszym świecie nie ma już miejsca na jej dewastację. Naturalne fragmenty rzek i lasów stanowią wartość samą w sobie, wciąż jednak są niszczone – często nawet wbrew ekonomii i z negatywnymi skutkami dla społeczeństwa.

Dążymy do objęcia ochroną najcenniejszych ekosystemów w północnej części Kotliny Sandomierskiej, popieramy działania mające na celu renaturyzację i renaturalizację rzek i mokradeł. Poza tym aktywnie chronimy ptaki na sztucznych zbiornikach wodnych powstałych w wyniku rekultywacji kopalni siarki Jeziórko. Staramy się edukować przyrodniczo szerszą publiczność przez media społecznościowe, prowadzimy także lokalne warsztaty i prelekcje.

Poniżej przedstawiamy naszą aktualną ekipę. Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki tworzą:

Piotr Bednarek Piotr Bednarek – Prezes Zarządu
Hydrolog, przyrodnik. Doktorant w Zakładzie Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fotograf, pasjonat dzikich rzek i bagien.
+48 794 253 328
Janusz Wepsięć – Wiceprezes Zarządu
Motor napędowy grupy, inicjator i organizator większości naszych działań. Absolwent Ochrony Środowiska w PWSOŚ w Radomiu. Związany z Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły i Ligą Ochrony Przyrody.
+48 507 713 281
Aneta Motyka Aneta Motyka – Skarbnik
Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończone studia podyplomowe w zakresie: Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym oraz oceny oddziaływania na środowisko. Uprawnienia Eksperta Przyrodniczego na potrzeby PROW 2014-2020.
Sylwia Tomala Sylwia Tomala-Wepsięć – Sekretarz
Absolwentka Ekonomii na UMCS-ie w Lublinie. Służbowo pozyskuje fundusze unijne i krajowe. W wolnym czasie amatorsko fotografuje piękno przyrody, w szczególności jej niezwykły mikro świat.
Łukasz Milanowski – Członek Zarządu
Amator fotografii, miłośnik dzikiej, nieskażonej ludzką ręką przyrody. Uwielbia odkrywać najdziksze zakątki Puszczy Sandomierskiej.
Monika Jabłońska
Absolwentka Biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Jej największe pasje to przyroda, fotografowanie i wyprawy w teren – okazje do ciągłego odkrywania dzikiego świata i zachwycania się nim.
Grzesiek Kilijański – Sekretarz Komisji Rewizyjnej
Leśny włóczykij. Każdą wolną chwilę spędza w terenie. Amatorsko fotografuje dzikie zwierzęta – ssaki, ptaki, owady, a czasem pejzaż i nocne klimaty. Lubi wiedzieć co ma w kadrze, więc cały czas uzupełnia swoją wiedzę. W dzikich terenach czuje się jak ryba w wodzie.
Lara Mołoniewicz
Absolwentka Biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zawodowo zajmuje się botaniką i herpetologią, wykonując ekspertyzy przyrodnicze i prowadząc badania naukowe. Interesuje się w szczególności ekologią, rozmieszczeniem gatunków, ochroną przyrody, a mniej naukowo również zielarstwem.
Monika Ogorzałek 
Absolwentka Wyższej Szkoly Humanistyczno-Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense. Pasjonatka fotografii przyrodniczej. Zafascynowana wszystkim, co dzikie i piękne. Przeżycia, jakich doświadcza włócząc się po lesie i tropiąc dzikie zwierzęta zaważyły na jej dzisiejszej miłości do przyrody i zaangażowaniu się w jej ochronę.
Piotr Pawlik – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Miłośnik dzikiej przyrody, amator fotografii przyrodniczej oraz podwodnej. Ulubione miejsce to dzikie ostępy Puszczy Sandomierskiej. Uwielbia długie wypady do lasu połączone z fotografią przyrody. Najbardziej lubi fotografować ptaki.
Mateusz „Majek” Pławiak – Prawdziwy i niestrudzony leśny piechur. Lasy dawnej Puszczy Sandomierskiej przemierza o każdej porze roku. Szczególnie umiłował sobie stare lasy, gdzie czuć ducha pra-puszczy.
Marcin Soja – Miłośnik i fotograf dzikiej przyrody. Często pochyla się nad najmniejszymi mieszkańcami dzikich zakątków fotografując owady. Każdy wolny czas spędza na eksploracji nowych terenów Puszczy Sandomierskiej.
Renata Skaczewska – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Absolwentka Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Służbowo specjalistka ds. księgowości. Prywatnie pasjonatka górskich wędrówek.
Sebastian Warchoł
Zmarł 13.02.2020.
 
Członek Komisji Rewizyjnej PTP Wolne Rzeki, Komitetu Ochrony Orłów i Stowarzyszenia Ochrony Sów. Człowiek lasu. Wiedział co słychać u każdego bielika, orlika i puszczyka w okolicy Nowej Dęby.