Przejdź do treści

O nas

Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki jako stowarzyszenie zwykłe powstało jesienią 2018 roku. Wcześniej, przez parę lat, działaliśmy jako nieformalna grupa przyrodników. 

Naszą misją jest skuteczna ochrona przyrody. Uważamy, iż w dzisiejszym świecie nie ma już miejsca na jej dewastację. Naturalne fragmenty rzek i lasów stanowią wartość samą w sobie, wciąż jednak są niszczone – często nawet wbrew interesowi ekonomicznemu i z negatywnymi skutkami dla społeczeństwa.

Poniżej przedstawiamy naszą aktualną ekipę, tj. Zarząd, Komisję Rewizyjną i członków stowarzyszenia. PTP Wolne Rzeki tworzą:

Piotr Bednarek Piotr Bednarek – Prezes Zarządu
Hydrolog, przyrodnik. Doktorant w Zakładzie Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fotograf, pasjonat dzikich rzek i bagien.
+48 794 253 328
Janusz Wepsięć – Wiceprezes Zarządu
Motor napędowy grupy, inicjator i organizator wielu naszych działań. Absolwent Ochrony Środowiska w PWSOŚ w Radomiu. Związany z Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.
+48 507 713 281
Aneta Motyka Aneta Motyka – Skarbnik
Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończone studia podyplomowe w zakresie: Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym oraz oceny oddziaływania na środowisko. Uprawnienia Eksperta Przyrodniczego na potrzeby PROW 2014-2020.
Sylwia Tomala Sylwia Tomala-Wepsięć – Sekretarz
Absolwentka Ekonomii na UMCS-ie w Lublinie. Służbowo pozyskuje fundusze unijne i krajowe. W wolnym czasie amatorsko fotografuje piękno przyrody, w szczególności jej niezwykły mikro świat.
Łukasz Milanowski – Członek Zarządu
Amator fotografii, miłośnik dzikiej, nieskażonej ludzką ręką przyrody. Uwielbia odkrywać najdziksze zakątki Puszczy Sandomierskiej.
Piotr Pawlik – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Miłośnik dzikiej przyrody, amator fotografii przyrodniczej oraz podwodnej. Ulubione miejsce to dzikie ostępy Puszczy Sandomierskiej. Uwielbia długie wypady do lasu połączone z fotografią przyrody. Najbardziej lubi fotografować ptaki.
Renata Skaczewska – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Absolwentka Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Służbowo specjalistka ds. księgowości. Prywatnie pasjonatka górskich wędrówek.
Grzesiek Kilijański – Sekretarz Komisji Rewizyjnej
Leśny włóczykij. Każdą wolną chwilę spędza w terenie. Amatorsko fotografuje dzikie zwierzęta – ssaki, ptaki, owady, a czasem pejzaż i nocne klimaty. Lubi wiedzieć co ma w kadrze, więc cały czas uzupełnia swoją wiedzę. W dzikich terenach czuje się jak ryba w wodzie.
Adam Gawroński
Absolwent Biologii w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu. Jego największa pasja fotografia. Bardzo lubi przebywać na łonie przyrody i podróżować.
Monika Jabłońska
Absolwentka Biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Jej największe pasje to przyroda, fotografowanie i wyprawy w teren – okazje do ciągłego odkrywania dzikiego świata i zachwycania się nim.
Lara Mołoniewicz
Absolwentka Biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zawodowo zajmuje się botaniką i herpetologią, wykonując ekspertyzy przyrodnicze i prowadząc badania naukowe. Interesuje się w szczególności ekologią, rozmieszczeniem gatunków, ochroną przyrody, a mniej naukowo również zielarstwem.
Monika Ogorzałek 
Absolwentka Wyższej Szkoly Humanistyczno-Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense. Pasjonatka fotografii przyrodniczej. Zafascynowana wszystkim, co dzikie i piękne. Przeżycia, jakich doświadcza włócząc się po lesie i tropiąc dzikie zwierzęta zaważyły na jej dzisiejszej miłości do przyrody i zaangażowaniu się w jej ochronę.
Mateusz „Majek” Pławiak
Prawdziwy i niestrudzony leśny piechur. Lasy dawnej Puszczy Sandomierskiej przemierza o każdej porze roku. Szczególnie umiłował sobie stare lasy, gdzie czuć ducha pra-puszczy.
Rajmund Ponikowski
Już na emeryturze. Od dawna pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Przemierzając ścieżki Puszczy Sandomierskiej fotografuje krajobrazy, owady, ptaki i inne organizmy. Opisuje i przedstawia piękno przyrody w celu zachowania jej dla potomnych.
Marcin Soja
Miłośnik i fotograf dzikiej przyrody. Często pochyla się nad najmniejszymi mieszkańcami dzikich zakątków fotografując owady. Każdy wolny czas spędza na eksploracji nowych terenów Puszczy Sandomierskiej.
Jolanta Tworek
Absolwentka Geografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nauczycielka przyrody, geografii i biologii, miłośniczka przyrody i podróży.
Łukasz Tworek
Z wykształcenia geograf, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przyrodnik, fotograf, pasjonat cichych leśnych bezdroży i dzikich rzek. Amator ornitologii, pracy w drewnie, biegania na łonie natury.
Sebastian Warchoł
Zmarł 13.02.2020.
 
Jeden z założycieli PTP Wolne Rzeki. Wieloletni członek Komitetu Ochrony Orłów i Stowarzyszenia Ochrony Sów. Człowiek lasu. Wiedział co słychać u każdego bielika, orlika i puszczyka w okolicy Nowej Dęby.