Przejdź do treści

Konsultacje projektów rezerwatów Targowisko i Sochy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie ogłosiła kolejny etap konsultacji społecznych projektowanych rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim. Wśród nich są dwa ze zgłaszanych przez nas obszarów: Targowisko i Sochy.

Cieszymy się, że zaproponowane przez nas obszary są procedowane w celu utworzenia rezerwatów. Niestety, podobnie jak w przypadku rezerwatu Dolina Smarkatej, w propozycji RDOŚ obszar rezerwatów został zmniejszony w stosunku do naszych oryginalnych propozycji.

W przypadku Targowiska „obcięte” zostały dwa wydzielenia leśne – 127l i 127g zlokalizowane w zachodniej części obszaru. Wydzielenie 127l to wyżynny bór jodłowy, bardzo stroma skarpa schodząca do bagiennej łąki. Rośnie na niej kilkanaście potężnych, pomnikowych drzew: sosen i dębów szypułkowych. Drzewostan ten stabilizuje skarpę i drogę gruntową malowniczo przebiegającą tutaj grzbietem przez las. W naszej opinii to wydzielenie jak najbardziej zasługuje na ochronę rezerwatową. W wydzieleniu 127g rośnie z kolei największa sosna na tym obszarze. Wyznaczone przez nas oryginalne granice rezerwatu zostały uzgodnione z Nadleśnictwem Rozwadów i oficjalnie poparte przy składaniu wniosku do RDOŚ. Zarówno w przypadku Targowiska, jak i Soch, obszary te to enklawy gruntów Skarbu Państwa w zarządzie LP, otoczone gruntami prywatnymi. W naszej opinii wyłączanie pojedynczych wydzieleń nie ułatwi nikomu ochrony i zrządzania tymi obszarami.

W przypadku projektowanego rezerwatu Sochy w propozycji RDOŚ wyłączone zostały obszary nieleśne – zarastające starorzecze i pastwiska w zachodniej części obszaru, fragment lasu w międzywalu Sanu, i niewielkie wydzielenie przy miejscowości Sochy oraz przy dawnej leśniczówce (gdzie faktycznie nie ma już lasu). Te zmiany mają być może bardziej praktyczne lub administracyjne przesłanki, główny kompleks leśny, w granicach dawnego rezerwatu Sochy jest ujęty w propozycji RDOŚ. Miejsce to wciąż jest ważnym elementem krajobrazu dla mieszkańców Stalowej Woli i okolicznych miejscowości, plan przywrócenia mu ochrony rezerwatowej (którą obszar ten utracił w roku 1970) bardzo cieszy.

Poniżej przedstawiamy na mapach propozycje RDOŚ i różnicę między zgłoszonymi przez nas granicami, a tymi propozycjami.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Należy przesłać swoje uwagi lub opinię w terminie do dnia 17 listopada 2024 r.

Uzupełnić tabelę z uwagami – tutaj tabela z naszymi uwagami ale proponujemy przedstawić swoje, własnymi słowami i przesłać do RDOŚ na adres:

  • email: 
  • ePUAP: /rdos-rzeszow/skrytka
  • pocztowy: al. Józefa Piłsudskiego 38, 35-001 Rzeszów