Przejdź do treści

Park Narodowy Rzeki Vjosy stał się faktem!

Na tą wiadomość czekaliśmy od dawna! Rzeka Vjosa jest parkiem narodowym!!

Dziś, 13 marca 2023, Ministra Środowiska Albanii, Mirela Kumbaro ogłosiła powołanie Parku Narodowego Rzeki Vjosy! Park narodowy ma powierzchnię 12 727 ha (0,44% powierzchni Albanii) i obejmuje całą rzekę Vjosę (na terytorium Albanii) wraz z trzema dopływami: Drino, Bënçe i Shushicë.

To pierwszy w Europie park narodowy mający chronić całą dziką rzekę – Vjosa uchodzi do Adriatyku, źródła położone są na Przełęczy Katara w greckich Górach Pindos. Jakiś czas temu miały miejsce rozmowy na najwyższym rządowym szczeblu, między premierem Albanii i Grecji ws. utworzenia transgranicznego parku narodowego. Jest więc spora szansa, że już niedługo Vjosa będzie chroniona od źródła do ujścia!

Jeszcze parę lat temu w początkowej fazie budowy była zapora Kalivac. Budowa została jednak powstrzymana, a od dziś rzeka Vjosa jest bezpieczna. To wielki sukces albańskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, naukowców, po prostu ludzi rzek.

My również (w malutkim stopniu) wspieraliśmy projekt powołania tego parku narodowego od samego początku, tym bardziej dziś cieszymy się.