Przekaż nam 1% KRS: 0000402564 Cel szczegółowy: PTP Wolne Rzeki
+48 794 253 328
kontakt@wolnerzeki.pl

Pomniki przyrody

Jednym z naszych sztandarowych działań jest zabieganie o ochronę prawną starych drzew. Takie drzewa, niekiedy kilkusetletnie, są siedliskami dla całej gamy organizmów, zaczynając od epifitycznych mchów, różnorodnych grzybów, śluzowców, kończąc na owadach, ptakach i ssakach. Możliwość ochrony daje forma jaką jest pomnik przyrody.

W latach 2018-2019 z naszej inicjatywy powołanych zostało 111 pomników przyrody obejmujących łącznie 291 drzew w Puszczy Sandomierskiej:
22 pomniki obejmujące 55 drzew w gminie Nowa Dęba [treść uchwały]
27 pomników obejmujących 66 drzew w gminie Grębów [treść uchwały]
62 pomniki obejmujące 170 drzew w Lesie Zwierzynieckim, w gm. Tarnobrzeg [treść uchwały]

Lokalizacje wszystkich powołanych dzięki naszej pracy pomników przyrody przedstawia poniższa mapa. Zaznaczone są na niej także poglądowo strefy buforowe o promieniu 15 metrów od pnia każdego drzewa, gdzie zgodnie z uchwałami ustalone są strefy ochronne. Drzewa w Tarnobrzegu posiadają opis: gatunek, obwód oraz wysokość. Drzewa z pozostałych gmin jeszcze takiego opisu nie mają, z uwagi na brak czasu na pracę nad mapą. Tym niemniej zapraszamy do samodzielnego odkrywania „naszych” pomników.

Poza sukcesami, w temacie pomników przyrody mamy też porażki. Po pierwsze, wciąż czekają na podjęcie działań wnioski o powołanie pomników przyrody w gminie Stalowa Wola. Złożone wnioski obejmują 108 drzew.

Po drugie, z negatywną odpowiedzią spotkał się wniosek o objęcie jednego dęba szypułkowego o obwodzie 675 cm w miejscowości Kosowy w gm. Niwiska.